Lördag 14 juni
Klockan 19.00 – 21.00
Bäckmans Trivialiebutik

Hank - en musikalisk resa med The Lost Highway Boys

Hank Williams – vem är det? Den frågan fick vi nyligen från en musikerkollega, som inte hade hört talas om mannen som brukar kallas countrymusikens fader. Före Hank Williams fanns det bluegrass, folkmusik och honky tonk, men countrymusiken som vi känner till den idag var inte uppfunnen ännu.

Fyra countrymusiker står uppradade med sina instrument. Foto.

Där någonstans fick vi idén att introducera Hank Williams för nya lyssnare men att också visa upp en bredare bild av hans konstnärskap. Hans mest kända låtar har nog de flesta hört, men ofta utan att känna till upphovsmannen. Jambalaya, Hey Good Lookin’ och Move it on Over är bara några exempel på Hank Williams-låtar som har tolkats av artister under åren.

I den här föreställningen spelar vi våra egna favoritlåtar ur hans repertoar samtidigt som vi berättar om hans musik, hans texter och om hans dramatiska liv.

The Lost Highway Boys:
Pelle Strandberg, sång och gitarr
Thomas Rosén, dobro och sång
Pelle Klockar, bas och sång
Krister Insulander, mandolin och sång

Arrangeras av Musikföreningen Apelsin, Bäckmans Trivlialiemusik, Restaurang Akropolis och Studiefrämjandet.

Information
Datum: Lördag 14 juni
Tid: 19.00 - 21.00
Plats: Bäckmans Trivialiebutik
Arrangör: Jörgen Nohrin
Biljettinformation: Biljetter kostar 250 kr/st och du köper dem via Nortic.seI, priset ingår pizza-slice och alkoholfritt!
Senast uppdaterad: 4 juni 2025