Anbudskurs - Så tar du del av offentliga affärer
Orsa kommun bjuder in företagare till en anbudskurs som visar hur du som leverantör kan ta del av offentliga affärer. Syftet med kursen är att ge inspiration, lite fakta, tips och trix samt skapa en dialog om hur kommunernas upphandlingar går till.
Under kursen tar vi bland annat upp hur du hittar aktuella upphandlingar i systemet e-avrop, vad du bör tänka på när du läser en annonserad upphandling och hur du lämnar ett konkurrenskraftigt anbud.
Oavsett om du har erfarenhet av upphandlingar sedan tidigare eller är nyfiken nybörjare så är du varmt välkommen. Kursen hålls i Orsa, Mora och Älvdalen, så om dag och tid i Orsa inte passar är du välkommen att boka in dig på någon av de andra tillfällena.
Anbudskursen är kostnadsfri och vi bjuder på fika. Varm välkommen!
Orsa
Dag och tid: 11 november kl. 17-19
Plats: Dalagatan 1, nedre plan
Anmälan: via mail till Linn Löfman, linn.lofman@orsa.se
Mora
Dag och tid: 5 november kl. 10-12
Plats: Mora kommunhus, Fredsgatan 16
Anmälan: via länk Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. (Observera att man via länken kan anmäla sig till flera evenemang, scrolla ner för att hitta anbudskursen.)
Älvdalen
Dag och tid: 18 november kl. 15-17
Plats: Älvdalens kommunhus, Permatsvägen 1
Anmälan: via mail till Victoria Åkerström, victoria.akerstrom@alvdalen.se