Fredag 08 maj
Klockan 07.30 – 08.30
Orsaskolan - Matsalen

Företagarfrukost maj

Välkommen till den numera traditionsenliga maj-frukosten på Orsa-skolan! Under morgonen får vi såklart en inblick i skolans värld och några av de aktiviteter som vi genomfört i samverkan skola-arbetsliv. Vi kommer också få träffa dagens frukostleverantör, lära oss mer om Siljan Geopark och höra om en prisvinnande innovation. Det blir även tid för samtal och nätverkande - en inspirerande och härlig start på fredagen helt enkelt!

En röd bakgrund med vita cirklar och orden foretagarfrukost i orsa.

Delar av innehållet:

  • Glädjeämnen och utmaningar på Orsaskolan - Vad säger rektor Anna-Karin Alfredsson och skolchef Christine Alexandersson.
  • Prao, jobbmingel och NTA - SYV-Cissi, Cecilia Eklund studie- och yrkesvägledare, ger oss en inblick.
  • Kaffestugan - En ny generation tar över. Peter och Susanne Ekebris samt Emma och Kristoffer Tomt.
  • En kreativ och prisvinnande innovation - Jens Emet, Orsa, och Lukas Tomth elever på Industritekniska programmet i Mora.
  • Aktivitetskrav - kommunen och näringslivet i samverkan - Stefan Sjöberg enhetschef AME, Pernilla Davidsson enhetschef IFO, Mimmi Johnsson arbetsmarknadshandläggare och Linny Nyström Robotdoktorn AB.
  • Siljan Geopark - Vad är på gång? Hillevi Eriksson berättar mer om arbetet.
  • Med mera

Mingel och frukost från kl. 07.00. Programmet startar kl. 07.30.

Varmt välkomna!

Information
Datum: Fredag 08 maj
Tid: 07.30 - 08.30
Plats: Orsaskolan - Matsalen
Arrangör: Näringslivskontoret och Företagarna Orsa
Senast uppdaterad: 30 april 2026