Ny långbrygga vid Udden – så ser skissen ut
En ny långbrygga planeras vid Udden, och nu finns en skiss på hur den kommer att se ut. Bryggan består av en cirka 3,5 meter bred stenpir, klädd med natursten, som fungerar som vågbrytare. Innanför piren ligger en 100 meter lång flytbrygga, som kommer att tas upp på land under vintern.

Skiss över nya långbryggan vid Udden i Orsa.
– Efter noggrant arbete är vi övertygade om att denna utformning blir den mest hållbara och bäst anpassade för Orsas behov, säger Fredrik Svensson, kultur- och fritidschef.
När startar bygget?
Det förberedande arbetet är klart, entreprenören är upphandlad och de flesta tillstånd är godkända. Men ett sista tillstånd saknas fortfarande.
– Om tillståndet inte blir klart inom de närmaste veckorna kan vi tyvärr inte starta bygget i vår. Vi är beroende av vattennivån i Orsasjön och måste ta hänsyn till turistsäsongen, säger Fredrik Svensson.
Målet är att bryggan ska stå klar i juni 2025, men just nu är läget osäkert. Om tillståndet dröjer måste bygget skjutas upp till våren 2026.