Kommunen vill göra Skattungbyn till tättbebyggt område för att förändra trafiksituationen på länsväg 296
Orsa kommun vill att Skattungbyn ska bli tättbebyggt område. Det skulle ge kommunen möjlighet att sänka hastigheten på väg 296 från dagens 50 kilometer i timmen till 40 kilometer i timmen. Sträckan förbi skolan kommer att sänkas till 30 kilometer i timmen. Idag är det Trafikverket som ansvarar för vägen.
Väg 296 genom Skattungbyn är smal på flera ställen och har många påfarter. Många barn och vuxna går och cyklar längs vägen för att ta sig till skolan och affären. Mätningar visar att bilar kör fortare än tillåtna 50 kilometer i timmen.
Kommunen och medborgare har länge försökt få Länsstyrelsen och Trafikverket att sänka hastigheten, men utan resultat. Kommunen vill ha 30 kilometer i timmen förbi skolan och 40 kilometer i timmen på resten av vägen genom Skattungbyn.
Förslaget – Skattungbyn görs om till tättbebyggt område
Nu föreslår därför kommunen att Skattungbyn görs om till tättbebyggt område. Ett tättbebyggt område är en plats där husen står tätt och sammanhängande, vilket enligt trafikförordningen ger kommunen rätt att själv bestämma hastighetsgränserna – även på vägar som ägs av staten. Bebyggelsen i Skattungbyn bedöms uppfylla dessa krav.
Innan kommunen kan fatta slutgiltigt beslut om detta behöver Länsstyrelsen, Trafikverket och Polisen ges möjlighet att granska och lämna synpunkter på förändringarna i de lokala trafikföreskrifterna.
Politisk process
Strategiutskottet beslutade vid sitt möte den 20 januari att godkänna förslaget. Det innebär att handlingar som innehåller nya lokala trafikföreskrifter skickas ut på remiss till Länsstyrelsen, Trafikverket och Polisen. Efter remissrundan kan kommunen fatta beslut om ny förändringen i Skattungbyn.