Bygdegårdar och lägergårdar

Bygdegårdar, lägergårdar och andra samlingslokaler finns i olika delar av kommunen.

Bygdegårdar eller så kallade bystugor finns i många av Orsas byar. På Bygdegårdarnas Riksförening Länk till annan webbplats. hittar du några av dem. Lokalerna hyrs ut av föreningar och byaråd. Om du vill boka eller ha mer information ska du kontakta respektive lokal.

Ivarsnäs lägergård

Kommunens lägergård är belägen utanför Skattungbyn på en udde mellan Ore älv och sjön Skattungen. Här kan man övernatta och njuta av natur, bad och paddling med mera. För bokning kontakta Orsa Sporthall på telefon 0250-55 21 90.  

Du kan även läsa mer på kommunsidan, Lägergårdar.

Orsa Hembygdsgård

Hembygdsgården drivs av Orsa-Skattunge Hembygdsförening som startades 1910. Hembygdsgården började byggas 1917 och består av ett stort antal timmerhus som visar bygdens timmerkultur. Lokalerna används ofta för evenemang av olika slag.

Orsa Hembygdsgårds webbplats  Länk till annan webbplats.kan du läsa mer.

Senast uppdaterad: 11 juni 2022