Centerpartiet och Socialdemokraterna överens om fortsatt styre i Orsa
Centerpartiet (C) och Socialdemokraterna (S) fortsätter bilda politisk majoritet under mandatperioden 2027–2030. Tillsammans har partierna
17 av de 31 mandaten i kommunfullmäktige. Bland prioriteringarna för de kommande fyra åren finns skola, äldreomsorg, företagsklimat samt förändringar i kommunens politiska organisation.
Centerpartiet och Socialdemokraterna har styrt Orsa kommun tillsammans sedan 2022. Nu har partierna kommit överens om att fortsätta samarbetet i ytterligare fyra år. De betonar också att de vill ha ett konstruktivt samarbete med övriga partier i kommunfullmäktige.
Vi har ett bra samarbete och ligger nära varandra i många lokalpolitiska frågor. Även om vi ibland har olika uppfattningar har vi en bra dialog och hittar gemensamma lösningar. Det är en viktig grund för att kunna fortsätta utveckla Orsa tillsammans, säger Mikael Thalin (C).
En viktig utgångspunkt för den kommande mandatperioden är kommunens ekonomi. Partierna vill fortsätta arbeta med en ansvarsfull ekonomisk politik där framtida investeringar och satsningar anpassas efter kommunens ekonomiska förutsättningar och befolkningsutveckling.
Skola och äldreomsorg prioriteras
Skolan och äldreomsorgen är två av de områden som den politiska majoriteten vill prioritera under de kommande fyra åren.
- Inom skolan vill partierna fortsätta utveckla arbetet med tidiga insatser för elever som behöver stöd. Målet är att fler elever ska lyckas i skolan och bli behöriga till gymnasiet.
- Inom äldreomsorgen ligger fokus på en trygg omsorg och en bra arbetsmiljö för medarbetarna. En viktig del är flytten till det nya särskilda boendet Slipstenen, som planeras tas i bruk under 2027. Partierna vill också skapa fler trygghetsbostäder i kommunen.
Flytten till Slipstenen är en stor förändring för äldreomsorgen. Det är viktigt att vi följer arbetet och ser till att verksamheten får rätt förutsättningar. Vi vill skapa en trygg och bra omsorg för de äldre, men också en bra arbetsmiljö för medarbetarna, säger Magnus Bjurman (S).
Den politiska majoriteten vill också fortsätta utveckla kommunens företagsklimat, med särskilt fokus på service och bemötande. Trygghet och beredskap är ytterligare frågor som partierna vill prioritera.
Partierna vill hitta lösningar för en ny multihall
Ett annat område är kultur- och fritidslivet. Partierna vill utreda möjligheten att bygga en multihall som komplement till kommunens befintliga idrottsanläggningar.
Bakgrunden är att idrottsföreningar i Orsa har lyft behovet av större och mer ändamålsenliga lokaler för träning och matcher. Utredningen ska bland annat undersöka hur en multihall skulle kunna byggas och finansieras i samarbete med föreningslivet och andra aktörer.
Förändringar föreslås i den politiska organisationen
Centerpartiet och Socialdemokraterna vill se över hur kommunens vatten- och avloppsfrågor styrs. Bakgrunden är bland annat de stora investeringar som väntar inom området under de kommande åren.
Ett förslag är att utreda möjligheten att avveckla det kommunala bolaget Orsa Vatten och Avfall och i stället låta strategiutskottet ta över styrelsens ansvar.
Vi vill se över möjligheten att ta bort ett led i organisationen. Det handlar dels om att minska kostnaderna, men framför allt om att få en bättre styrning och öka den politiska delaktigheten, kunskapen och insynen i VA-frågorna, säger Mikael Thalin (C).
Partierna vill även avveckla kultur- och fritidsutskottet. Förslaget innebär att kulturfrågorna flyttas till skolutskottet och fritidsfrågorna till strategiutskottet. Respektive utskott skulle då ansvara för att bereda och besluta i frågorna.
Inga beslut om förändringarna är ännu fattade.
Föreslår fortsatt politisk ledning
Centerpartiet och Socialdemokraterna föreslår att Mikael Thalin (C) fortsätter som kommunalråd samt ordförande i kommunstyrelsen och strategiutskottet.
Magnus Bjurman (S) föreslås fortsätta som kommunstyrelsens förste vice ordförande och även bli ordförande i skolutskottet.