Kontakta Miljö- och byggnadsförvaltningen

Här nedan kan du se när vi har öppet. Besökstider i Mora window.svDocReady(function(){ var config = { headerSelector: '#svid10_7d9f1b25167c61c5af3c4b56 .sol-js-toggle-collapse', contentSelector: '#svid10_7d9f1b25167c61c5af3c4b56 .sv-decoration-content:first', activeClass: 'sol-collapsible__header--active', time: 200 }; SolUtils.collapseElement(config); }); I Mora hittar du oss på Fredsgatan 12 (klicka för att öppna i Google Maps). Onsdagar har vi stängt för alla besök och telefonsamtal. Vi håller öppet för besök under följande tider: Öppettider DagDatumÖppettiderMer information Idag 07 december Stängt Stängt för besök och telefontid Torsdag 08 december 13.00-15.30 Fredag 09 december 13.00-15.30 Lördag 10 december Stängt Söndag 11 december Stängt Måndag 12 december 13.00-15.30 Tisdag 13 december 13.00-15.30 Onsdag 14 december Stängt Stängt för besök och telefontid Torsdag 15 december 13.00-15.30 Fredag 16 december 13.00-15.30 Lördag 17 december Stängt Söndag 18 december Stängt Måndag 19 december 13.00-15.30 Tisdag 20 december 13.00-15.30 Onsdag 21 december Stängt Stängt för besök och telefontid Besökstider i Orsa window.svDocReady(function(){ var config = { headerSelector: '#svid10_7d9f1b25167c61c5af3c4b5a .sol-js-toggle-collapse', contentSelector: '#svid10_7d9f1b25167c61c5af3c4b5a .sv-decoration-content:first', activeClass: 'sol-collapsible__header--active', time: 200 }; SolUtils.collapseElement(config); }); I Orsa hittar du oss på Dalagatan 1 (klicka för att öppna i Google Maps). Vi håller öppet för besök under följande tider: Öppettider DagDatumÖppettiderMer information Idag 07 december Stängt Torsdag 08 december 13.00–15.30 Fredag 09 december Stängt Lördag 10 december Stängt Söndag 11 december Stängt Måndag 12 december Stängt Tisdag 13 december 13.00–15.30 Onsdag 14 december Stängt Torsdag 15 december 13.00–15.30 Fredag 16 december Stängt Lördag 17 december Stängt Söndag 18 december Stängt Måndag 19 december Stängt Tisdag 20 december 13.00–15.30 Onsdag 21 december Stängt Telefontider window.svDocReady(function(){ var config = { headerSelector: '#svid12_24fea06916a589417063fb45 .sol-js-toggle-collapse', contentSelector: '#svid12_24fea06916a589417063fb45 .sv-decoration-content:first', activeClass: 'sol-collapsible__header--active', time: 200 }; SolUtils.collapseElement(config); }); Telefonnummer: 0250-262 60 (reception Mora) Reception Miljö- och byggnadsförvaltningen måndag–tisdag och torsdag–fredag klockan 10.00–11.30 och 13.00–15.30 Byggnadsinspektörerna måndag–tisdag och torsdag–fredag klockan 10.00–11.30 Kartenheten måndag–fredag klockan 8.00–16.30 Planenheten måndag-fredag klockan 8.00–16.30 Miljökontoret 0250-55 21 57 Kontakta byggnadsinspektören window.svDocReady(function(){ var config = { headerSelector: '#svid12_24fea06916a589417063fb62 .sol-js-toggle-collapse', contentSelector: '#svid12_24fea06916a589417063fb62 .sv-decoration-content:first', activeClass: 'sol-collapsible__header--active', time: 200 }; SolUtils.collapseElement(config); }); Bygglovsenhetens byggnadsinspektörer är handläggare av ditt ärende hos oss. De har delegation från byggnadsnämnden att besluta om bland annat bygglov och startbesked i byggärenden. Handläggare för byggärenden är: Jan-Olof Berglund, jan-olof.berglund@mora.se Malin Gunnars, malin.gunnars1@mora.se Johanna Hellsing johanna.hellsing@mora.se Athan Metaxiotis athan.metaxiotis@mora.se Daniel Sternö, daniel.sterno@mora.se Andreas Ytterberg, andreas.ytterberg@mora.se Rasmus Zingmark, rasmus.zingmark@mora.se Handläggare för tillsynsärenden är: Lisbeth Gunnars, lisbeth.gunnars@mora.se
Senast uppdaterad: 10 augusti 2022