Hanser Lina Göransson
– vallkullan som operadebuterade mot Jussi Björling

Hanser Lina som vallkulla, som solist i Siljanskören och vid operan i Stockholm.
När Hanser Lina var tretton år hörde tonsättaren Hugo Alfvén henne sjunga. Han hade fått tipset av storspelmannen Gössa Anders. Det ledde till att hon blev Alfvéns favoritsolist i Siljanskören. Den vallåt han hörde henne sjunga tog han också med i sitt verk Dalarapsodi.
År 1939 debuterade Hanser Lina på Kungliga Operan i rollen som Santuzza i Cavalleria rusticana (På Sicilien). Där sjöng hon mot Jussi Björling. Debuten beskrevs som en av de mest lovande på operan. Året därpå sjöng hon Tatjana i Eugen Onegin och 1941 Elisabeth i Tannhäuser. Men hon trivdes inte på operan och tackade nej till fler engagemang.
Tillsammans med sin make Erik Göransson, som bland annat grundade Orsa musikskola, fortsatte hon att turnera i Sverige och USA.
Paret bodde i Stockholm från slutet av 1940-talet. År 1974 flyttade de tillbaka till Orsa som pensionärer.