Detaljplan för sydöstra Grönklitt, område 2, del av Hansjö 135:68

Publicerad: 16 april 2025

Detaljplanen för sydöstra Grönklitt, område 2, del av Hansjö 135:68 har blivit antagen av kommunfullmäktige den 7 april. Protokollet som tillkännager antagandet blev publicerat den 16 april. Beslutet om att anta detaljplanen vinner laga kraft tre veckor efter att protokollet anslagits om ingen överklagan inkommit till kommunen.

Skiss över planområdet

Illustration över hur planområdet skulle kunna byggas ut enligt detaljplanen

Detaljplanen antogs 7 april

Kommunfullmäktige antog den 7 april 2025 § 19 detaljplanen. Det justerade protokollet med antagandebeslutet anslogs den 16 april 2025 på kommunens digitala anslagstavla.

Vad händer efter antagandet?

Beslutet kan överklagas av den som är berörd av förslaget och som senast under granskningstiden framfört skriftliga synpunkter som kommunen inte tillgodosett.

Läs mer om hur en överklagan går till på den här länken:
Så kan du påverka detaljplanen

Ett beslut att anta en detaljplan får laga kraft tidigast tre veckor från den dag då beslutet eller justeringen av protokollet över beslutet har tillkännagetts på kommunens anslagstavla. Det förutsätter att ingen har överklagat beslutet under den tiden eller att länsstyrelsen inte har beslutat att pröva planen utifrån sina ingripandegrunder.

Antagandehandlingar

Planhandlingarna finns tillgängliga i Kommunhuset i Orsa, Parkgatan 1 samt längst ner på den här sidan under fliken antagandehandlingar.

Sammanfattning av planförslaget

Planområdet ligger i sydöstra Grönklitt, ca 14 km norr om Orsa. Detaljplanen syftar till att skapa byggrätter för bostadsändamål som innebär att omkring 40 småhus kan uppföras. På ett par av områdena finns även möjligheten att uppföra par-, kedje-, radhus eller flerbostadshus. Bebyggelsen ska ha en liknande skala och gestaltning som Grönklitts befintliga bostadsbebyggelse. Stora ytor av planområdet planläggs som naturmark för att säkerställa fortsatt god tillgång till natur och friluftsaktiviteter. På toppen som finns inom planområdet, ligger en uppskattad utsiktsplats med slogbod som i planförslaget har värnats. Stigar och skidspår finns i området idag och någon behöver ledas om med anledning av den föreslagna exploateringen.

Planförslaget bedöms överensstämma med översiktsplanen. En undersökning om betydande miljöpåverkan har gjorts vilken visar att detaljplanen inte kan antas medföra betydande miljöpåverkan. Detaljplanen handläggs med utökat förfarande enligt Plan- och bygglagen (2010:900). Läs mer om planprocessen här Öppnas i nytt fönster..

Detaljplanen delades upp

Det planförslag för sydöstra Grönklitt med diarienumret 2023/294 som sändes ut för samråd våren 2024, delades till två detaljplaner, en för område 1 i öster och en för område 2 i väster, inför granskningen. Detaljplanen för område 2 har nu diarienummer KS 2024/432.

Bilden visar processgången för en detaljplan som handläggs med utökat förfarande. Först sker samråd och därefter granskning och till sist antagande och laga kraft. Just nu befinner sig detaljplanen på granskning.

Illustration: Boverket

Senast uppdaterad: 16 april 2025